Trampolining
World Championships

Men: Teams

Year Location
2013 Varna (bul)
2011 Birmingham (gbr) Japan China Russia
Tetsuya Sotomura Tu Xiao Aleksey Ilichev
Yasuhiro Ueyama Lu Chunlong Nikita Fedorenko
Masaki Ito Dong Dong Dmitry Ushakov
2009 St.-Peterburg (rus) China Belarus Russia
Lu Chunlong Nikolay Kazak Dmitriy Fedorovsky
Dong Dong Yevgen Zhukovsky Dmitry Ushakov
Tu Xiao Vyacheslav Modzel Sergey Chumak
2007 Québec (can) China Japan France
Dong Dong Shunsuke Nagasaki David Martin
Lu Chunlong Tetsuya Sotomura Sébastien Martiny
Ye Shuai Yasuhiro Ueyama Grégoire Pennes
2005 Eindhoven (ned) China Japan Russia
Liu Qipeng Shunsuke Nagasaki German Knychev
Que Zhicheng Tetsuya Sotomura Aleksandr Leven
Ye Shuai Yasuhiro Ueyama Aleksandr Rusakov
2003 Hannover (ger) Germany Russia Ukraine
Adam Gotz Aleksandr Rusakov Zhan Yordanov
Henrik Stehlik German Knychev Oleksandr Chernonos
Markus Kubicka Aleksandr Moskalenko Yury Nikitin
2001 Odense (den) Russia Germany France
Aleksandr Rusakov Michael Serth Michael Jala
German Knychev Markus Kubicka Guillaume Bourgeon
Aleksandr Moskalenko Henrik Stehlik David Martin
1999 Sun City (rsa) Russia Germany Canada
Sergey Yatchev Michael Serth Matthieu Turgeon
Aleksandr Rusakov Stefan Reithofer Chris Mitruk
Aleksandr Moskalenko Henrik Stehlik Michel Greene
German Knychev Markus Kubicka Ben Snape
1998 Sydney (aus) Russia Belarus France
Mikhail Zhepilevsky Nikolay Kazak Emmanuel Durand
Aleksandr Rusakov Evgeny Belyayev Guillaume Bourgeon
Aleksandr Moskalenko Vladimir Kakorko Sébastien Laifa
German Knychev Oleg Bondarik David Martin
1996 Vancouver (can) France Belarus Russia
Fabrice Hennique Dmitry Polyarush German Knychev
Guillaume Bourgeon Evgeny Belyayev Aleksandr Danilchenko
David Martin Ruslan Kazhperkov Sergey Yachev
Emmanuel Durand Nikolay Kazak Aleksandr Rusakov
1994 Porto (por) Belarus Russia France
Dennis Zhichov Aleksandr Moskalenko Fabrice Hennique
Nikolay Kazak Igor Durnev Fabrice Schwertz
Vyacheslav Morossov German Knychev Dennis Passemard
Dmitry Polyarush Aleksandr Danilchenko Jean-Pierre Thorn
1992 Auckland (nzl) CIS France Germany
German Knychev Jean-Pierre Thorn Michael Kuhn
Andrey Alekseyenko Fabrice Hennique Christian Kemmer
Aleksandr Danilchenko Fabrice Schwertz Christophe Emmers
Aleksandr Moskalenko Dennis Passemard Martin Kubicka
1990 Essen (frg) Soviet Union West Germany Denmark
Aleksandr Moskalenko Michael Kuhn John Hansen
Dmitry Polyarush Ralf Pelle Kjeld Rosen
Sachariya Abrachachvili Bernd Leichert Anders Christiansen
Aleksandr Danilchenko Christoph Emmes Michael Nielsen
1988 Birmingham (usa) Soviet Union West Germany Poland
Vadim Krasnochapka Michael Kuhn Zdzislaw Pelka
Dmitry Polyarush Ralf Pelle Waldemar Okoniesky
Igor Bogachev Frank Staude Eligiusz Skoszylas
Sergey Nestrelyai Amadeus Regenbrecht
1986 Paris (fra) West Germany Soviet Union France
Michael Kuhn Igor Gelimbatovsky Lionel Pioline
Ralf Pelle Dmitry Polyarush Laurent Mainfray
Jörg Röh Sergey Nestrelyai Hubert Barthod
Karl-Heinz Hüninghake Vadim Krasnochapka Daniel Pean
1984 Osaka (jpn) Soviet Union Australia France
Igor Bogachev Glenn Kelly Lionel Pioline
Igor Gelimbatovsky John Merritt Laurent Mainfray
Vadim Krasnochapka Adrian Wareham Hubert Barthod
Sergey Nestrelyai Brett Austine Daniel Pean
1982 Bozeman (usa) France Great Britain Spain
Lionel Pioline Carl Furrer Cruz Blanco
Laurent Mainfray Nigel Rendell Ignacio Ortiz
Daniel Cola Richard Cobbing Alfonso Gines
Gilles Sogny José Vives