Rowing
World Championships

Women: Quadruple Sculls

Year Location
2013 Chungju (kor)
2011 Bled (slo) Germany USA New Zealand
Julia Richter Stesha Carle Sarah Gray
Tina Manker Natalie Dell Louise Trappitt
Stephanie Schiller Adrienne Martelli Fiona Bourke
Britta Oppelt Megan Kalmoe Eve MacFarlane
2010 Karapiro (nzl) Great Britain Ukraine Germany
Debbie Flood Kateryna Tarasenko Britta Oppelt
Beth Rodford Olena Buryak Carina Bär
Frances Houghton Anastasia Kozhenkova Tina Manker
Annabel Vernon Yana Dementieva Julia Richter
2009 Poznan (pol) Ukraine USA Germany
Svitlana Spiriukova Megan Walsh Annekatrin Thiele
Tetyana Kolesnikova Stesha Carle Peggy Waleska
Anastasia Kozhenkova Sarah Trowbridge Stephanie Schiller
Yana Dementieva Kathleen Bertko Christiane Huth
2007 München (ger) Great Britain Germany China
Annie Vernon Kathrin Boron Tang Bin
Debbie Flood Manuela Lutze Xi Aihua
Frances Houghton Britta Oppelt Jin Ziwei
Katherine Grainger Stephanie Schiller Feng Guixin
2006 Eton (gbr) Great Britain Australia Germany
Debbie Flood Catriona Sens Christiane Huth
Sarah Winckless Sonia Mills Magdalena Schmude
Frances Houghton Dana Faletic Jeannine Hennicke
Katherine Grainger Sally Kehoe Stephanie Schiller
2005 Gifu (jpn) Great Britain Germany Russia
Rebecca Romero Britta Oppelt Olga Samulenkova
Sarah Winckless Susanne Schmidt Oksana Dorodnova
Frances Houghton Kathrin Boron Larisa Merk
Katherine Grainger Stephanie Schiller Irina Fedotova
2003 Milano (ita) Australia Belarus Germany
Jane Robinson Ekaterina Karsten Peggy Waleska
Dana Faletic Yulia Bichyk Marita Scholz
Kerry Hore Volga Berazniova Manuela Lutze
Amber Bradley Maria Varona Kerstin el Qalqili-Kowalski
2002 Sevilla (esp) Germany Denmark Belarus
Peggy Waleska Astrid Jespersen Inesa Zakharevskaya
Marita Scholz Sarah Lauritzen Olga Berazniova
Manuela Lutze Dorthe Pedersen Ekaterina Karsten-Khodotovich
Kerstin el Qalqili-Kowalski Majbrit Nielsen Maria Varona
2001 Luzern (sui) Germany New Zealand USA
Peggy Waleska Sonia Waddell Sarah Jones
Marita Scholz Paula Twining Carol Skricki
Manuela Lutze Caroline Evers-Swindell Hilary Gehman
Manja Kowalski Georgina Evers-Swindell Laura Rauchfuss
1999 St. Catharines (can) Germany Ukraine Russia
Maren Derlien Tatyana Osutuzhanira Yulia Levina
Meike Evers Svetlana Maziy Oksana Dorodnova
Manuela Lutze Olena Ronzhina Larisa Merk
Kerstin Kowalski Jana Kramarenko Olga Samoulenkova
1998 Köln (ger) Germany Russia Australia
Kathrin Boron Inna Moisseyeva Marina Hatzakis
Manuela Lutze Yulia Levina Sally Newmarch
Christiane Will Oksana Dorodnova Bronwyn Roye
Jana Thieme Larisa Merk Jane Robinson
1997 Aiguebelette (fra) Germany Denmark Ukraine
Kathrin Boron Dorthe Pedersen Inna Frolova
Manuela Lutze Ulla Werner Hansen Svetlana Maziy
Jana Thieme Stinne Alg Petersen Diana Miftakhutdinova
Kerstin Kćppen Sarah Lauritzen Olena Ronzhina
1995 Tampere (fin) Germany Canada Netherlands
Jana Thieme Kathleen Heddle Irene Eijs
Katrin Rutschow Marnie McBean Eeke van Nes
Jana Sorgers Diane O'Grady Anita Meiland
Kerstin Köppen Laryssa Biesenthal Nelleke Penninx
1994 Indianapolis (usa) Germany China Ukraine
Kristina Mundt Zhao Guifeng Olena Ronzhina
Katrin Rutschow Zhang Xiuyun Tatyana Ustyuchanina
Jana Sorgers Liu Xirong Diana Miftakhutdinova
Kerstin Köppen Cao Mianying Svetlana Maziy
1993 Racice (cze) China Germany USA
Cao Mianying Angela Schuster Serena Eddy-Moulton
Liu Xirong Kerstin Müller Monica Tranel
Zhang Xiuyun Daniela Molle Michelle Knox-Zaloom
Gu Xiaoli Kristina Mundt Ruth Davidon
1991 Wien (aut) Germany Soviet Union Romania
Kerstin Köppen Maria Omelyanovich Constanta Pipota
Sybille Schmidt Marina Vaganova Fanica Costa
Claudia Krüger Elena Chloptzeva Anisoara Dobre
Jana Sorgers Tatyana Ustyuchanina Doina Ignat
1990 Lake Barrington (aus) East Germany Soviet Union Czechoslovakia
Kerstin Köppen Elena Chloptzeva Martina Sevciková
Sybille Schmidt Maria Omelyanovich Hana Kafková
Claudia Krüger Saria Sakirova Iva Mikulová
Jana Sorgers Svetlana Maziy Irena Sukupová
1989 Bled (yug) East Germany Soviet Union Bulgaria
Jutta Behrendt Natalya Kvasha Pavlina Alexandrova
Jana Thieme Maria Omelyanovich Magdalena Georgieva
Sybille Schmidt Svetlana Maziy G. Jahorova
Kathrin Boron Irina Kalimbet Krassimira Tosheva
1987 Křbenhavn (den) East Germany Bulgaria Soviet Union
Jana Sorgers Pavlina Alexandrova Antonia Dumtzheva
Jutta Hampe Krassimira Tosheva Marina Zhukova
Birgit Peter G. Jahorova Irina Kalimbet
Kerstin Pieloth Jankulova Svetlana Maziy
1986 Nottingham (gbr) East Germany Romania Netherlands
Jana Sorgers Doina Balan Marijke Zeekant
Kerstin Hinze Ciucanu Marjan Pentenga
Birgit Peter Anisoara Sorohan Nicolette Wessel
Kerstin Pieloth Titie Iordache Jos Compaan
1985 Hazewinkel (bel) East Germany Soviet Union Romania
Kristina Mundt Antonina Dumtzheva Doina Balan
Jutta Hampe Nina Grigorieva Veronica Cogeanu
Birgit Peter Elena Chloptzeva Anisoara Sorohan
Ramona Balthasar Elena Bratizhko Titie Iordache

Note:
2006: actual 1st Russia disqualified for a doping offense.