Rowing
World Championships

Women: Double Sculls

Year Location
2013 Chungju (kor)
2011 Bled (slo) Great Britain Australia New Zealand
Anna Watkins Kerry Hore Fiona Paterson
Katherine Grainger Kim Crow Anna Reymer
2010 Karapiro (nzl) Great Britain Australia Poland
Anna Watkins Kerry Hore Magdalena Fularczyk
Katherine Grainger Kim Crow Julia Michalska
2009 Poznan (pol) Poland Great Britain Bulgaria
Magdalena Fularczyk Anna Bebington Rumyana Neykova
Julia Michalska Annabel Vernon Miglena Markova
2007 München (ger) China New Zealand Great Britain
Li Qin Georgina Evers-Swindell Elise Laverick
Tian Liang Caroline Evers-Swindell Anna Bebington
2006 Eton (gbr) Australia Germany New Zealand
Liz Kell Britta Oppelt Georgina Evers-Swindell
Brooke Pratley Susanne Schmidt Caroline Evers-Swindell
2005 Gifu (jpn) New Zealand Bulgaria Australia
Georgina Evers-Swindell Rumyana Neykova Amber Bradley
Caroline Evers-Swindell Miglena Markova Sally Kehoe
2003 Milano (ita) New Zealand Germany Russia
Georgina Evers-Swindell Britta Oppelt Larisa Merk
Caroline Evers-Swindell Kathrine Boron Irina Fedotova
2002 Sevilla (esp) New Zealand Russia Italy
Georgina Evers-Swindell Larisa Merk Elisabetta Sancassani
Caroline Evers-Swindell Irina Fedotova Gabriella Bascelli
2001 Luzern (sui) Germany New Zealand Belarus
Kathrin Boron Georgina Evers-Swindell ekaterina Karsten-Khodotovich
Kerstin Kowalski Caroline Evers-Swindell Volga Berazniova
1999 St. Catharines (can) Germany China Netherlands
Jana Thieme Liu Lin Eeke van Nes
Kathrin Boron Zhang Xiuyun Pieta van Dishoeck
1998 Köln (ger) Great Britain Netherlands Romania
Miriam Batten Eeke van Nes Ioana Olteanu
Gillian Lindsay Pieta van Dishoeck Doina Ignat
1997 Aiguebelette (fra) Germany Great Britain Romania
Kathrin Boron Miriam Batten Viorica Susanu
Meike Evers Gillian Lindsay Liliana Gafencu
1995 Tampere (fin) Canada Netherlands New Zealand
Marnie McBean Irene Eijs Philippa Baker
Kathleen Heddle Eeke van Nes Brenda Lawson
1994 Indianapolis (usa) New Zealand Canada Germany
Philippa Baker Kathleen Heddle Angela Schuster
Brenda Lawson Marnie McBean Jana Thieme
1993 Racice (cze) New Zealand Germany Bulgaria
Philippa Baker Kerstin Köppen Galina Kamenova
Brenda Lawson Kathrin Boron Danniela Oronova
1991 Wien (aut) East Germany Romania Soviet Union
Kathrin Boron Elisabeta Lipa Saria Sakirova
Beate Schramm Anisoara Dobre Ekaterina Khodotovich
1990 Lake Barrington (aus) East Germany Soviet Union USA
Kathrin Boron Ina Frolova Alison Townley
Beate Schramm Tatyana Ustodgonino Kris Karlson
1989 Bled (yug) East Germany Romania Bulgaria
Jana Sorgers Veronica Cochela-Cogeanu Pavlina Alexandrova
Beate Schramm Elisabeta Lipa Magdalena Georgieva
1987 København (den) Bulgaria Romania USA
Stefka Madina Lilana Genes Anne Marden
Violeta Ninova Elisabeta Lipa Barbara Ann Kirch
1986 Nottingham (gbr) East Germany Romania New Zealand
Sylvia Schwabe Veronica Cogeanu Robin Clarke
Martina Schröter Elisabeta Lipa Stephanie Foster
1985 Hazewinkel (bel) East Germany Romania Bulgaria
Sylvia Schwabe Marioara Popescu Magdalena Georgieva
Martina Schröter Elisabeta Oleniuc Violeta Ninova
1983 Duisburg (frg) East Germany Soviet Union Romania
Jutta Schenk Yelena Bratizhko Marioara Ciobanu
Martina Schröter Antonina Machina Elisabeta Oleniuc
1982 Luzern (sui) Soviet Union East Germany Canada
Elena Bratizhko Kerstin Kirst Mason
Antonina Machina Martina Schröter Roy
1981 München (frg) Soviet Union East Germany Bulgaria
Margarita Kokarevizha Kerstin Kirst Iskra Velinova
Antonina Machina Jutta Hampe Anka Bakova
1979 Bled (yug) East Germany Bulgaria Romania
Cornelia Linse Svetla Otsetova Valeria Racila
Heidi Westphal Zdravka Jordanova Olga Homeghi
1978 Karapiro (nzl) Bulgaria Soviet Union USA
Svetla Otsetova Parzhyonova Hills
Zdravka Jordanova Leonora Kaminskaite Hansen
1977 Amsterdam (ned) East Germany Bulgaria USA
Anke Borchmann Svetla Otsetova Hills
Roswitha Zobelt Zdravka Jordanova Hansen
1975 Nottingham (gbr) Soviet Union East Germany Bulgaria
Elena Antonova Sabine Jahn Svetla Otsetova
Galina Yermolayeva Petra Bösler Zdravka Jordanova
1974 Luzern (sui) Soviet Union West Germany East Germany
Elena Antonova Astrid Hohl Medefindt
Galina Yermolayeva Regine Adam Rita Schmidt