Rowing
World Championships

Men: Quadruple Sculls

Year Location
2013 Chungju (kor)
2011 Bled (slo) Australia Germany Croatia
Christopher Morgan Karl Schulze David Sain
James McRae Philipp Wende Martin Sinkovic
Karsten Forsterling Lauritz Schoof Damir Martin
Daniel Noonan Tim Grohmann Valent Sinkovic
2010 Karapiro (nzl) Croatia Italy Australia
David Sain Luca Agamennoni Karsten Forsterling
Martin Sinkovic Simone Venier David Crawshay
Damir Martin Matteo Stefanini James McRae
Valent Sinkovic Simone Raineri Daniel Noonan
2009 Poznan (pol) Poland Australia Germany
Konrad Wasielewski Nick Hudson Tim Grohmann
Marek Kolbowicz Jarred Bidwell Karsten Brodowski
Michal Jelinski David Crawshay Marcel Hacker
Adam Korol Daniel Noonan Tim Bartels
2007 München (ger) Poland France Germany
Konrad Wasielewski Jean-David Bernard Rene Bertram
Marek Kolbowicz Cédric Berrest Karsten Brodowski
Michal Jelinski Jonathan Coeffic Hans Gruhne
Adam Korol Julien Bahain Robert Sens
2006 Eton (gbr) Poland Ukraine Estonia
Konrad Wasielewski Volodymyr Pavlovsky Allar Raja
Marek Kolbowicz Dmitry Prokopenko Igor Kuzmin
Michal Jelinski Sergiy Bilushchenko Tonu Endrekson
Adam Korol Sergiy Gryn Andrei Jämsä
2005 Gifu (jpn) Poland Slovenia Estonia
Konrad Wasielewski Matej Prelog Jüri Jaanson
Marek Kolbowicz Davor Mizerit Leonid Gulov
Michal Jelinski Luka Spik Tonu Endrekson
Adam Kofol Iztok Cop Andrei Jämsä
2003 Milano (ita) Germany Czechia Poland
André Willms David Kopriva Adam Bronikowski
Stephan Volkert Petr Vitasek Marek Kolbowicz
Marco Geisler Jakub Hanak Slawomir Kruszkowski
Robert Sens David Jirka Adam Korol
2002 Sevilla (esp) Germany Poland Italy
Rene Bertram Adam Bronikowski Mattia Righetti
Stephan Volkert Marek Kolbowicz Marco Ragazzi
Marco Geisler Slawomir Kruszkowski Rossano Galtarossa
Robert Sens Adam Korol Simone Raineri
2001 Luzern (sui) Germany Netherlands Italy
Christian Schreiber Geert Cirkel Nicola Sartori
André Willms Dirk Lippits Mattia Righetti
Marco Geisler Diederik Simon Franco Berra
Andreas Hajek Michiel Bartman Simone Raineri
1999 St. Catharines (can) Germany Ukraine Australia
Andreas Hajek Leonid Shaposhnikov Jason Day
Marco Geisler Oleksandr Zaskalko Duncan Free
Stephan Volkert Oleksandr Marchenko Stuart Reside
André Willms Oleg Likov Peter Hardcastle
1998 Köln (ger) Italy Germany Austria
Alessio Sartori Stefan Röhnert Andreas Nader
Rossano Galtarossa Marcel Hacker Raphael Hartl
Agostino Abbagnale Sebastian Mayer Horst Nussbaumer
Alessandro Corona Marco Geisler Norbert Lambing
1997 Aiguebelette (fra) Italy Germany Ukraine
Giovanni Calabrese Stefan Röhnert Oleksandr Zaskalko
Rossano Galtarossa Marcel Hacker Leonid Chapochnikov
Agostino Abbagnale Jens Burow Oleksandr Marchenko
Alessandro Corona Marco Geisler Oleg Lykov
1995 Tampere (fin) Italy Germany Argentina
Massimo Paradiso Andreas Hajek Santiago Fernández
Alessandro Corona André Willms Rubé Knulst
Rossano Galtarossa Marco Geisler Sergio Fernández
Alessio Sartori Marko Schwalbe Guillermo Pfaab
1994 Indianapolis (usa) Italy Ukraine Germany
Massimo Paradiso Oleksandr Marchenko Andreas Hajek
Alessio Sartori Oleksandr Saskalko André Steiner
Rossano Galtarossa Leonid Chapochnikov Stephan Volkert
Alessandro Corona Nikolay Chuprina Torsten Weishaupt
1993 Racice (cze) Germany Ukraine Italy
André Steiner Oleksandr Marchenko Gianluca Farina
Andreas Hajek Oleksandr Saskalko Massimo Paradiso
Stephan Volkert Leonid Chapochnikov Rossana Goltarossa
André Willms Nikolay Chuprina Alessandro Corona
1991 Wien (aut) Soviet Union Italy Netherlands
Girts Vilks Gianluca Farina Koos Maasdijk
Nikolay Chuprina Massimo Paradiso Ronald Florijn
Sergey Kinyakin Filippo Soffici Hans Kelderman
Valery Dossenko Alessandro Corona Rutger Arisz
1990 Lake Barrington (aus) Soviet Union Switzerland Italy
Girts Vilks Marc Nater Massimo Paradiso
Nikolay Chuprina Alexander Ruckstuhl Filippo Sofficil
Sergey Kinyakin Üli Bodenmann Gian Luca Farina
Valery Dossenko Beat Schwerzmann Alessandro Corona
1989 Bled (yug) Netherlands Italy Sweden
Hans Kelderman Gianluca Farina Per-Olof Claesson
Koos Maasdijk Filippo Soficci David Svensson
Herman van der Eerenbrecht Davide Tizzano Tommy Österlund
Rutger Arisz Calabrese Frederik Hulten
1987 København (den) Soviet Union Norway Canada
Vitaly Dossenko Vetle Vinje Doug Hamilton
Sergey Kinyakin Lars Bjoness Robert Mills
Mikhail Ivanov Rolf Bernt Thorsen Paul Douma
Igor Korvo Alf Hansen Mel Laforma
1986 Nottingham (gbr) Soviet Union Poland Canada
Vitaly Dossenko Waldemar Wojda Doug Hamilton
Sergey Kinyakin Miroslaw Mruk Robert Mills
Mikhail Ivanov Slawomir Cieslakowski Paul Douma
Igor Korvo Andrzej Krzepinski Mel Laforma
1985 Hazewinkel (bel) Canada East Germany Czechoslovakia
Doug Hamilton Karl-Heinz Bussert Václav Vochoska
Robert Mills Sägling Bures
Paul Douma Rüdiger Reiche Zarecký
Mel la Forme Jens Köppen Svrcek
1983 Duisburg (frg) West Germany East Germany Italy
Albert Hedderich Joachim Dreifke Stefano Lari
Raimund Hörmann Rüdiger Reiche Antonio del'Aquila
Dieter Wiedenmann Karl-Heinz Bussert Renato Gaeta
Michael Dürsch Martin Winter Piero Poli
1982 Luzern (sui) East Germany West Germany Soviet Union
Karl-Heinz Bussert Michael Dürsch Rudakovich
Uwe Mund Raimund Hörmann Koldizhkin
Martin Winter Albert Hedderich Sdravomislov
Uwe Heppner Dieter Wiedenmann Valery Klezhnev
1981 München (frg) East Germany Soviet Union France
Peter Kersten Yarkov Gate
Karl-Heinz Bussert Zhevtzhenko Jean-Raymond Peltier
Uwe Heppner Koldizhkin Charles Imbert
Martin Winter Sdravomislov Boudoux
1979 Bled (yug) East Germany West Germany France
Peter Kersten Michael Dürsch Roland Weill
Klaus Kröppelien Raimund Hörmann Charles Imbert
Karl-Heinz Bussert Albert Hedderich Jean-Raymond Peltier
Joachim Dreifke Dieter Wiedenmann Christian Marquis
1978 Karapiro (nzl) East Germany France West Germany
Joachim Dreifke Roland Weill Michael Dürsch
Karl-Heinz Bussert Thibault Raimund Hörmann
Martin Winter Jean-Raymond Peltier Albert Hedderich
Frank Dundr Christian Marquis Dieter Wiedenmann
1977 Amsterdam (ned) East Germany Czechoslovakia Bulgaria
Wolfgang Güldenpfennig Koudela Stojan Stojanov
Karl-Heinz Bussert Zdenek Pecka Bogdan Dobrev
Martin Winter Václav Vochoska Lubomir Petrov
Frank Dundr Cerný Jelev
1975 Nottingham (gbr) East Germany Czechoslovakia Soviet Union
Stefan Weisse Koudela Vitautas Butkus
Wolfgang Güldenpfennig Zdenek Pecka Yuri Yakimov
Wolfgang Hönig Václav Vochoska Aivar Lasdenieks
Christof Kreuziger Jaroslav Hellebrand Evgeny Duleyev
1974 Luzern (sui) East Germany Soviet Union Czechoslovakia
Joachim Dreifke Mustafayev Koudela
Götz Dräger Kochel Zdenek Pecka
Rüdiger Reiche Yuri Yakimov Laholic
Jürgen Bertow Gennady Korzhikov Jaroslav Hellebrand