Rowing
World Championships

Men: Double Sculls

Year Location
2013 Chungju (kor)
2011 Bled (slo) New Zealand Germany France
Nathan Cohen Hans Gruhne Cédric Berrest
Joseph Sullivan Stephan Krüger Julien Bahain
2010 Karapiro (nzl) New Zealand Great Britain France
Nathan Cohen Matt Wells Cédric Berrest
Joseph Sullivan Marcus Bateman Julien Bahain
2009 Poznan (pol) Germany France Estonia
Eric Knittel Julien Bahain Allar Raja
Stephan Krüger Cédric Berrest Kaspar Taimsoo
2007 München (ger) Slovenia France Estonia
Luka Spik Jean-Baptiste Macquet Tonu Endrekson
Iztok Cop Adrien Hardy Jüri Jaanson
2006 Eton (gbr) France Slovenia Great Britain
Jean-Baptiste Macquet Luka Spik Matthew Wells
Adrien Hardy Iztok Cop Stephen Rowbotham
2005 Gifu (jpn) Slovenia Italy Germany
Luka Spik Federico Gattinoni Christian Schreiber
Iztok Cop Luca Ghezzi Rene Burmeister
2003 Milano (ita) France Italy Czechia
Sébastien Vieilledent Rossano Galtarossa Milan Dolecek Jr.
Adrien Hardy Alessio Sartori Ondrej Synek
2002 Sevilla (esp) Hungary Italy Germany
Akos Haller Agostino Abbagnale André Willms
Tibor Pitö Franco Berra Andreas Hajek
2001 Luzern (sui) Hungary France Italy
Akos Haller Sébastien Vielledent Rossano Galtarossa
Tibor Pitö Adrien Hardy Alessio Sartori
1999 St. Catharines (can) Slovenia Germany Norway
Luka Spik Stefan Röhnert Olaf Tufte
Iztok Cop Sebastian Mayer Fredrik Bekken
1998 Köln (ger) Germany Norway Poland
Stephan Volkert Steffen Storseth Adam Korol
Andreas Hajek Kjetil Undset Marek Kolbowicz
1997 Aiguebelette (fra) Germany Norway Australia
Stephan Volkert Steffen Storseth Marcus Free
Andreas Hajek Kjetil Undset Duncan Free
1995 Tampere (fin) Denmark Germany Norway
Lars Christensen Andre Steiner Steffen Størseth
Martin Haldbo Hansen Stephan Volkert Kjetil Undseth
1994 Indianapolis (usa) Norway Germany France
Rolf Bent Thorsen Peter Uhrig Yves Lamargue
Lars Bjøness Christian Handle Samuel Barathay
1993 Racice (cze) France Norway Germany
Yves Lamargue Rolf Bent Thorsen Peter Uhrig
Samuel Barathay Lars Bjøness Christian Handle
1991 Wien (aut) Netherlands Soviet Union Germany
Henk-Jan Zwolle Leonid Chapochnikov Andre Steiner
Nico Rienks Udis Lasmanis Oliver Grüner
1990 Lake Barrington (aus) Austria East Germany Australia
Christoph Zerbst Stefan Ullrich Peter Antonie
Arnold Jonke Thomas Lange Paul Reedy
1989 Bled (yug) Norway Netherlands Austria
Lars Bjøness Ronald Florijn Christoph Zerbst
Rolf Bent Thorsen Nico Rienks Arnold Jonke
1987 København (den) Bulgaria West Germany East Germany
Vasil Radev Andreas Schmelz Uwe Heppner
Danatil Jordanov Ralf Thienel Sägling
1986 Nottingham (gbr) Italy Bulgaria East Germany
Alberto Belgeri Vasil Radev Andreas Hajek
Igor Pescialli Kumburgski Uwe Heppner
1985 Hazewinkel (bel) East Germany Soviet Union Switzerland
Thomas Lange Nikolay Zhuprina Jürg Weitnauer
Uwe Heppner Selikovich Urs Steinemann
1983 Duisburg (frg) East Germany Norway West Germany
Thomas Lange Rolf Bent Thorsen Andreas Schmelz
Uwe Heppner Alf Hansen Georg Agrikola
1982 Luzern (sui) Norway East Germany Czechoslovakia
Rolf Bent Thorsen Klaus Kröppelien Zdenek Pecka
Alf Hansen Joachim Dreifke Václav Vochoska
1981 München (frg) East Germany Finland Norway
Klaus Kröppelien Pertti Karppinen Rolf Bent Thorsen
Joachim Dreifke R. Karppinen Alf Hansen
1979 Bled (yug) Norway Czechoslovakia East Germany
Alf Hansen Zdenek Pecka Moll
Frank Hansen Václav Vochoska Martin Winter
1978 Karapiro (nzl) Norway Great Britain Switzerland
Alf Hansen Chris Baillieu Saile
Frank Hansen Michael Hart Jürg Weitnauer
1977 Amsterdam (ned) Great Britain East Germany Soviet Union
Chris Baillieu Hans-Ulrich Schmied Gennady Korzhikov
Michael Hart Rüdiger Reiche Zhorny
1975 Nottingham (gbr) Norway East Germany Great Britain
Alf Hansen Joachim Dreifke Chris Baillieu
Frank Hansen Jürgen Bertow Michael Hart
1974 Luzern (sui) East Germany Norway Great Britain
Christof Kreuziger Alf Hansen Chris Baillieu
Hans-Ulrich Schmied Frank Hansen Michael Hart
1970 St. Catharines (can) Denmark East Germany USA
Jørgen Engelbrecht Hans-Ulrich Schmied John van Blom
Niels Secher Joachim Böhmer Thomas McKibbon
1966 Bled (yug) Switzerland USA East Germany
Melchior Bürgin Seymour Cromwell Manfred Haake
Martin Studach James Storm Jochen Brückhändler
1962 Luzern (sui) France Soviet Union West Germany
René Duhamel Boris Dubrovsky Jost Krause-Wichmann
Oleg Tyurin Berard Monnereau Josef Steffes-Mies