Rowing
World Championships

Men: Coxed Pairs

Year Location
2013 Chungju (kor)
2012 Plovdiv (bul) Belarus France Canada
Stanislav Shcharbachenia Michael Molina Kai Langerfeld
Aleksandr Kazubovsky Benjamin Lang Peter McClelland
Piotr Piatrynich Benjamin Manceau Dane Lawson
2011 Bled (slo) Italy Australia Canada
Vincenzo Capelli William Lockwood Kevin Light
Pierpaolo Frattini James Chapman Steven Vanknotsenburg
Niccolo Fanchi David Webster Brian Price
2010 Karapiro (nzl) Australia Italy Germany
Christopher Morgan Paolo Perino Maximilian Munski
Dominic Grimm Pierpaolo Frattini Philip Adamski
David Webster Andrea Lenzi Albert Kowert
2009 Poznan (pol) USA Czechia Germany
Troy Kepper Jakub Makovicka Philipp Naruhin
Henrik Rummel Vaclav Chalupa Jr. Florian Eichner
Marcus McElhenney Oldrich Hejdusek Tim Berent
2008 Linz (aut) Canada France Australia
Gabriel Bergen Sébastien Lente Nick Baxter
James Dunaway Benjamin Lang Fergus Pragnell
Mark Laidlaw Benjamin Manceau Hugh Rawlinson
2007 München (ger) Poland Italy Canada
Dawid Paczes Francesco Gabriele Kristopher McDaniel
Lukasz Kardas Valerio Massimo Derek O'Farrell
Daniel Trojanowski Gianluca Barattolo Brian Price
2006 Eton (gbr) Serbia Italy Canada
Nikola Stojic Francesco Gabriele James Byrnes
Jovan Popovic Dario Cerasola Derek O'Farrell
Ivan Ninkovic Andrea Riva Brian Price
2005 Gifu (jpn) Australia Italy USA
Hardy Cubasch Dario Cerasola Jordan Smith
Sam Conrad Edoardo Verzotti Micah Boyd
Marc Douez Manuel Berlingerio Chase Phillips
2004 Banyoles (esp) Italy Poland Denmark
Mattia Trombetta Marcin Wika Gunnar Levring
Mario Palmisano Piotr Basta Morten Ølgaard
Luigi Longobardi Rafal Cholewinnski Jacob Neergaard
2003 Milano (ita) USA Australia Canada
Matthew Rich Luke Pougnault Kevin Burt
Daniel Beery Jonathan Fievez Geoff Hodgson
Andrew Kelly Marc-Henri Douez Brian Price
2002 Sevilla (esp) Germany USA Australia
Lars Kirsch Daniel Beery Tom Laurich
Andreas Werner Dana Schmunk Robert Jahrling
Claus Müller-Gattermann Joe Manion Michael Toon
2001 Luzern (sui) Great Britain Italy Romania
James Cracknell Mattia Trombetta Cornel Nemtoc
Matthew Pinsent Lorenzo Carboncini Ioan Florariu
Neil Chugani Andrea Monizza Marin Gheorghe
2000 Zagreb (cro) USA Romania France
Matt Guerrieri Dimitrie Mastacan Bernard Roche
Kurt Borcherding Nicolae Taga Vincent Maliszewski
Nick Anderson Marin Gheorghe Anthony Cornet
1999 St. Catharines (can) USA Germany Argentina
Jim Neil Felix Erdmann Patricio Mouche
Philip Henry Enrico Schnabel Damian Ordas
Nicholas Anderson Jörg Diessner Walter Balunek
1998 Köln (ger) Australia Italy USA
Nicholas Green Gioacchino Cascone Nicholas Anderson
James Tomkins Gianluca Barattolo Philip Henry
Brett Hayman Rosario Gioia Kurt Borcherding
1997 Aiguebelette (fra) USA Australia Greece
Scott Fentress Nicholas McDonald-Crowley Giorgos Fotou
Jordan Irving David Colvin Labros Rizos
Nicholas Anderson David Cameron Konstantin Kariotis
1996 Strathclyde (gbr) France Romania Netherlands
Yannick Schulte Dimitri Popescu Remco Schnieders
Luc Prevot Nicolai Tage Loefwin Visman
Christophe Tellier Dumitru Raducanu Chung Wei Cheung
1995 Tampere (fin) Italy France Belgium
Luca Sartori Antoine Beghin Dominique Verdeyen
Giuliano de Stabile Laurent Beghin Frank Moortgat
Antonio Cirillo Christohpe Lattaignant Benoît Ollemans
1994 Indianapolis (usa) Croatia Italy Romania
Igor Boraska Carmine Abbagnale Nicolae Spircu
Tihomir Frankovic Antonio Cirillo Marin Gheorghe
Milan Razov Gioacchino Cascone Iulian Viyiziu
1993 Racice (cze) Great Britain Italy West Germany
Jonathan Searle Carmine Abbagnale Thomas Woddow
Greg Searle Giuseppe Abbagnale Kuno Hochnut
Gary Herbert Giuseppe di Capua Michael Peters
1991 Wien (aut) Italy Poland Czechoslovakia
Carmine Abbagnale Tomasz Mruczkowski Oldrich Hejdusek
Giuseppe Abbagnale Piotr Basta Dusan Machaczek
Giuseppe di Capua Bartosz Sroga Michael Dalecký
1990 Lake Barrington (aus) Italy Spain Yugoslavia
Carmine Abbagnale José Ignacio Bugarin Milan Jansa
Giuseppe Abbagnale Gabriel de Marco Robert Krasovec
Giuseppe di Capua Ibon Urbieta Robert Erzen
1989 Bled (yug) Italy Romania Yugoslavia
Carmine Abbagnale Dragos Neagu Milan Jansa
Giuseppe Abbagnale Ion Snep Robert Krasovec
Giuseppe di Capua Marian Gheorghe G. Slivnik
1987 København (den) Italy Great Britain Romania
Carmine Abbagnale Andrew Holmes Dumitru Popescu
Giuseppe Abbagnale Steven Redgrave Vasile Tomoiaga
Giuseppe di Capua Patrick Sweeney Marian Gheorghe
1986 Nottingham (gbr) Great Britain Italy East Germany
Andrew Holmes Carmine Abbagnale Thomas Greiner
Steven Redgrave Giuseppe Abbagnale Olaf Förster
Patrick Sweeney Giuseppe di Capua Kühn
1985 Hazewinkel (bel) Italy Romania East Germany
Carmine Abbagnale Dumitru Popescu Uwe Gasch
Giuseppe Abbagnale Vasile Tomoiaga Kessler
Giuseppe di Capua Dumitru Raducanu Gerschau
1983 Duisburg (frg) East Germany Soviet Union Italy
Ulrich Diessner Naruzhaitis Carmine Abbagnale
Thomas Greiner Maistrenko Giuseppe Abbagnale
Andreas Gregor Petrinich Giuseppe di Capua
1982 Luzern (sui) Italy East Germany Czechoslovakia
Carmine Abbagnale Karsten Schmeling Milan Skopek
Giuseppe Abbagnale Seyfarth Dolecek
Giuseppe di Capua Hendrik Reiher Oldrich Hajdusek
1981 München (frg) Italy East Germany Great Britain
Carmine Abbagnale Karsten Schmeling Cadoux-Hudson
Giuseppe Abbagnale Seyfarth Budgett
Giuseppe di Capua Hendrik Reiher Ellison
1979 Bled (yug) East Germany Czechoslovakia USA
Jürgen Pfeiffer Milan Skopek M. Borchelt
Gert Übeler Josef Plaminek R. Borchelt
Georg Spohr Oldrich Hajdusek Wells
1978 Karapiro (nzl) East Germany Czechoslovakia Poland
Jürgen Pfeiffer Karel Neffe Adam Tomasiak
Gert Übeler Karel Mejta Grzegorz Nowak
Olaf Beyer Jirí Ptak Ryszard Kubiak
1977 Amsterdam (ned) Bulgaria East Germany Czechoslovakia
Theodor Mrankov Harald Jährling Karel Neffe
Dimitar Janakiev Friedrich-Wilhelm Ulrich Karel Mejta
Stefan Stoikov Georg Spohr Jirí Ptak
1975 Nottingham (gbr) East Germany Poland West Germany
Jörg Lucke Ryszard Stadniuk Hitzbleck
Wolfgang Gunkel Grzegorz Stellak Jäger
Bernd Fritsch Ryszard Kubiak Hocke
1974 Luzern (sui) Soviet Union East Germany Czechoslovakia
Vladimir Yezhinov Wolfgang Gunkel Oldrich Svojanovský
Nikolay Ivanov Jörg Lucke Pavel Svojanovský
Aleksandr Lukyanov Klaus-Dieter Neubert Vladimir Petricek
1970 St. Catharines (can) Romania East Germany Soviet Union
Stefan Tudor Hartmut Schreiber Vladimir Yezhinov
Petre Ceapura Manfred Schmorde Nikolay Ivanov
Ladislau Lovrenschi Klaus-Dieter Ludwig Valentin Kostizin
1966 Bled (yug) Netherlands France Italy
Hadriaan van Nes Jacques Morel Primo Baran
Jan van de Graaff Georges Morel Renzo Sambo
P. de Maan Gilles Florent Enrico Petropolli
1962 Luzern (sui) West Germany Romania Soviet Union
Wolfgang Neuss Ion Petrov Vladimir Smirnov
Klaus-Günther Jordan Carol Veres Valery Polkovsky
Frank Steinhäuser Oprea Paunescu Igor Rudakov