Rowing
World Championships

Men: Coxless Pairs

Year Location
2013 Chungju (kor)
2011 Bled (slo) New Zealand Great Britain Italy
Eric Murray Pete Reed Niccolo Mornati
Hamish Bond Andrew Triggs-Hodge Lorenzo Carboncini
2010 Karapiro (nzl) New Zealand Great Britain Greece
Eric Murray Pete Reed Georgios Tziallas
Hamish Bond Andrew Triggs-Hodge Ioannis Christou
2009 Poznan (pol) New Zealand Great Britain Greece
Eric Murray Peter Reed Nikolaos Gkountoulas
Hamish Bond Andrew Triggs-Hodge Apostolos Gkountoulas
2007 München (ger) Australia New Zealand Great Britain
Drew Ginn Nathan Twaddle Colin Smith
Duncan Free George Bridgewater Matthew Langridge
2006 Eton (gbr) Australia New Zealand Canada
Drew Ginn Nathan Twaddle Kevin Light
Duncan Free George Bridgewater Malcolm Howard
2005 Gifu (jpn) New Zealand South Africa Italy
Nathan Twaddle Ramon DiClemente Luca Agammanoni
George Bridgewater Donovan Cech Dario Lari
2003 Milano (ita) Australia Croatia South Africa
Drew Ginn Sinisa Skelin Ramon DiClemente
James Tomkins Niksa Skelin Donovan Cech
2002 Sevilla (esp) Great Britain South Africa Croatia
James Cracknell Ramon DiClemente Sinisa Skelin
Matthew Pinsent Donovan Cech Niksa Skelin
2001 Luzern (sui) Great Britain Yugoslavia South Africa
James Cracknell Djordje Visacki Ramon DiClemente
Matthew Pinsent Nikola Stojic Donovan Cech
1999 St. Catharines (can) Australia France Croatia
Drew Ginn Michel Andrieux Oliver Martinov
James Tomkins Jean-Christophoe Rolland Ninoslav Saraga
1998 Köln (ger) Germany Australia Yugoslavia
Robert Sens Drew Ginn Nikola Stojic
Detlef Kirchhoff Michael McKay Djordje Visacki
1997 Aiguebelette (fra) France Italy USA
Michel Andrieux Lorenzo Carboncini Ted Murphy
Jean-Christophe Rolland Mattia Trombetta Adam Holland
1995 Tampere (fin) Great Britain Australia France
Steven Redgrave Robert Walker Michael Andrieux
Matthew Pinsent Richard Wearne Jean-Christophe Rolland
1994 Indianapolis (usa) Great Britain Germany Australia
Steven Redgrave Thorsten Steppelhoff Robert Walker
Matthew Pinsent Peter Höltzenbein Richard Wearne
1993 Racice (cze) Great Britain Germany Slovenia
Steven Redgrave Detlef Kirchhoff Denis Zvegelj
Matthew Pinsent Hans Sennewald Iztok Cop
1991 Wien (aut) Great Britain Slovenia Austria
Steven Redgrave Denis Zvegelj Karl Sinzinger
Matthew Pinsent Iztok Cop Hermann Bauer
1990 Lake Barrington (aus) East Germany Soviet Union Great Britain
Thomas Jung Nikolay Pimenov Steven Redgrave
Uwe Kellner Yuri Pimenov Matthew Pinsent
1989 Bled (yug) East Germany Great Britain Austria
Thomas Jung Steven Redgrave Karl Sinzinger
Uwe Kellner Berresford Hermann Bauer
1987 Křbenhavn (den) Great Britain Romania Soviet Union
Andrew Holmes Dragos Neagu Nikolay Pimenov
Steven Redgrave Danut Dobre Yuri Pimenov
1986 Nottingham (gbr) Soviet Union Italy East Germany
Nikolay Pimenov Marco Romano Rendant
Yuri Pimenov Pasquale Alese Mario Kliesch
1985 Hazewinkel (bel) Soviet Union Great Britain Spain
Nikolay Pimenov David Clift Fernando Climent
Yuri Pimenov Martin Cross Luis María Lasurtegui
1983 Duisburg (frg) East Germany Soviet Union Norway
Carl Ertel Viktor Pereversev Magnus Grepperud
Ulf Sauerbrey Gennady Kriyushkin Sverre Lřken
1982 Luzern (sui) Norway East Germany Netherlands
Magnus Grepperud Carl Ertel Hoekstra
Sverre Lřken Ulf Sauerbrey Adema
1981 München (frg) Soviet Union Netherlands Italy
Yuri Pimenov Atsma Baldacci
Nikolay Pimenov Bosman Pacovich
1979 Bled (yug) East Germany Soviet Union Switzerland
Bernd Landvoigt Yuri Pimenov Stefan Netzle
Jörg Landvoigt Nikolay Pimenov Hans Trümpler
1978 Karapiro (nzl) East Germany Great Britain France
Bernd Landvoigt Roberts Dominique Lecointe
Jörg Landvoigt Richard Clark Roussell
1977 Amsterdam (ned) Soviet Union Great Britain East Germany
Vitaliy Yeliseyev Roberts Ortwin Rodewald
Aleksandr Kulagin Richard Clark Benrd Krauss
1975 Nottingham (gbr) East Germany Bulgaria Netherlands
Bernd Landvoigt Georgi Georgiev Van der Horst
Jörg Landvoigt Valentin Stojev Boeschoten
1974 Luzern (sui) East Germany Romania Poland
Bernd Landvoigt Ilie Oanta Alfons Slusarski
Jörg Landvoigt Dumitru Grumecescu Z. Slusarski
1970 St. Catharines (can) East Germany Poland West Germany
Peter Gorny Alfons Slusarski Udo Brecht
Werner Klatt Jerzy Broniec Lutz Ulbricht
1966 Bled (yug) East Germany Austria Soviet Union
Peter Kremtz Dietrich Losert Viktor Suslin
Roland Göhler Dietrich Ebner Boris Fyedorov
1962 Luzern (sui) West Germany Soviet Union Switzerland
Dieter Bender Valentin Boreyko Hugo Waser
Günther Zumkeller Oleg Golovanov Adolf Waser