Rowing
World Championships

Men: Coxed Fours

Year Location
2007 München (ger) USA Serbia Germany
Matthew Deakin Marko Marjanovic Florian Mennigen
Daniel Beery Jovan Popovic Stephan Koltzk
Samuel Burns Goran Jagar Philipp Naruhn
Christophe Liwski Nikola Stojic Matthias Flach
Edmund del Guercio Sasa Mimic Martin Sauer
2006 Eton (gbr) Germany Canada New Zealand
Jan-Martin Bröer Max Lang James Dallinger
Matthias Flach Chris Aylard Steven Cottle
Philipp Naruhn Robert Gibson Paul Gerritsen
Florian Eichner Will Crothers Dane Boswell
Martin Sauer Stephen Cheng Daniel Quigley
2005 Gifu (jpn) France USA Germany
Nicolas Podpovitny Troy Kepper Toni Seifert
Vincent Durupt Matthew Hughes Matthias Flach
Johnatan Mathis Patrick Sullivan Johannes Doberschütz
Lionel Jacquiot Brett Newlin Fakl Müller
Nicolas Majerus Marcus McElhenney Martin Sauer
2004 Banyoles (esp) Italy Canada USA
Lorenzo Carboncini Rob Weitemeyer Andrew Brennan
Stefano Introzzi Malcolm Howard Paul Daniels
Edoardo Verzotti Peter Dembicki Douglas Copolla
Valerio Massimo Andrew Ireland Joshua Inman
Alessandro Speranza Steven Cheng Marcus McElhenney
2003 Milano (ita) USA Great Britain Germany
Brian McDounough James Livingston Arne Landgraf
Matthew Deakin Richard Egington Mathias Flach
Jason Flickinger Kieran West Jan Bröer
Lucas McGee Tom Stallard Klaus Rogge
Marcus McElhenny Peter Rudge Stefan Lier
2002 Sevilla (esp) Great Britain Germany Croatia
Tom Stallard Arne Landgraf Igor Boraska
Steve Trapmore Martin-Günter Zobelt Oliver Martinov
Simon Fieldhouse Jan-Martin Brör Ivan Jukic
Kieran West Klaus Rogge Ninoslav Saraga
Christian Cormack Stefan Lier Luka Travas
2001 Luzern (sui) France Italy Great Britain
Gilles Bosquet Luca Agamennoni Christopher Martin
Vincent Gazan Edoardo Verzotti Henry Adams
Vincent Millot Massimo Cascone Alexander Partridge
Sidney Chouraqui Luca Ghezzi Daniel Ouseley
Christophe Lattaignant Gianluca Barattolo Peter Rudge
2000 Zagreb (cro) Great Britain USA Germany
Graham Smith Ryan Torgerson Lars Erdmann
Stephen Williams Garrett Klugh Lars Krisch
Toby Garbett James Neil Andreas Werner
Richard Dunn Benjamin Holbrook Wolfram Huhn
Alistair Potts Jeffrey Lindy Jörg Dederding
1999 St. Catharines (can) USA Great Britain Romania
Garrett Klugh Alistair Potts Valentin Robu
Thomas Murray Jonny Searle Dumitru Raducanu
Daniel Protz Jonny Singfield Ovidiu Cornea
Jacob Wetzel Richard Dunn Neculai Taga
Sean Mulligan Graham Smith Vasile Mastacan
1998 Köln (ger) Australia Croatia Italy
Nicholas Green Denis Boban Daniele Sorice
Michael McKay Igor Boraska Pasquale Panzarino
Drew Ginn Sinisa Skelin Marco Bizzozero
James Tomkins Ratko Cvitanic Giuseppe Musumeci
Brett Hayman Tihomir Frankovic Dario Lari
1997 Aiguebelette (fra) France Italy Great Britain
Laurent Beghin Giuliano de Stabile Mark Johnson
Bernard Roche Gaetano Iannuzzi Edward Coode
Vincent Maliszewski Rosario Gioia David Chung
Antoine Beghin Mario Palmisano Gary McAdams
Christophe Lattaignant Francesco Mattei Stephen Trapmore
1996 Strathclyde (gbr) Romania Czechia Russia
Claudiu Marin Pavel Malinksý Evgeny Ovtcharo
Dorin Alupei Michal Dalecký Gennady Mulitsa
Viorel Talapan Lubomir Skalický Vladimir Andreyev
Iulica Ruican Dusan Businský Aleksandr Litvint
Dimitri Raducanu Oldrich Hejdusek Aleksey Mitienko
1995 Tampere (fin) USA New Zealand Italy
Ben Holbrook Michael Whittaker Vincenzo di Palma
Porter Collins Christohher White Luca Cavallini
James-Scott Munn Andrew Matheson Ciro Liguori
Christian Ahrens Myrdoch Dryden Roco Pecoraro
Peter Cipollone Christopher McAsey Lorenzo Carboncini
1994 Indianapolis (usa) Romania USA Netherlands
Viorel Talapan Chris Swan Michiel Bartman
Florian Tudor Peter Cipollone Jochem Jansen
Valentin Robu Ted Murphy Kagan Turkcan
Iulica Ruican Adam Holland Pim Vos
Marin Gheorghe William Cooper Marc Eecen
1993 Racice (cze) Romania Czechia Germany
Nicolaie Taga Michal Dalecký Stefan Förster
Dorin Alupei Petr Blecha Marc Weber
Viorel Talapan Oldrich Hejdusek Ulrich Viefers
Iulicat Ruican Pavel Sokol Mark Kleinschmidt
Marin Gheorghe Jirí Sefcik Guido Gross
1991 Wien (aut) Germany Romania Poland
Bahne Rabe Dragos Neagu Tomasz Tomiak
Armin Eichholz Dumitru Raducanu Michal Cieslak
Armin Weyrauch Valentin Robu Jacek Streich
Matthias Ungemach Ion Snep Wojciech Jankowski
Jörg Dederding Danut Dobre Maciej Lasicki
1990 Lake Barrington (aus) East Germany West Germany Soviet Union
Marion Grüssel Stefan Scholz Vladimir Romanichin
Stefan Schulz Thomas Alt Jonas Narmontas
Detlef Kirchhoff Volker Zimmermann Sigitas Kuchinskas
Bernd Eichwurzel Ansgar Wessling Igor Bortnitsky
Hendrik Reiher Wolfgang Klapheck Pyotr Petrinich
1989 Bled (yug) Romania Czechoslovakia Great Britain
Vasile Tomoiaga M. Subrt S. Turner
Valentin Robu P. Mesnik Matthew Pinsent
Dimitrie Popescu D. Vicik Gavin Stuart
Vasile Dorel Nastase Dusan Machacek Terrence Dillon
Marin Gheorghe Jirí Ptac Vaugham Thomas
1987 København (den) East Germany Soviet Union Italy
Karsten Schmeling Viktor Omelyanovich Maurogiovanni
Bernd Niesecke Nikolay Komarov Giovanni Suarez
Bernd Eichwurzel Vladimir Romanichin Renato Gaeta
Frank Klawonn Gerassimenko Giuseppe Carando
Hendrik Reiher Grigory Dmitrenko Lucchetta
1986 Nottingham (gbr) East Germany New Zealand USA
Karsten Schmeling Niger Atherfold Doug Burden
Bernd Niesecke Holden Christopher Huntington
Bernd Eichwurzel Gregory Johnston Bausback
Frank Klawonn Christophe White John Walters
Hendrik Reiher Andrew Bird Jon Fish
1985 Hazewinkel (bel) Soviet Union Italy East Germany
Siguitas Kutzhinskas Lafranconi Dietmar Schiller
Ivan Vyssotsky Giovanni Suarez Karsten Schmeling
Vladimir Romanichin Gino Iseppi Bernd Niesecke
Igor Sotov Giuseppe Carando Bernd Eichwurzel
Mikhail Sassov Siro Meli Hendrik Reiher
1983 Duisburg (frg) New Zealand East Germany Soviet Union
Conrad Robertson Bernd Eichwurzel Frolov
Gregory Johnston Bernd Niesecke Pinkus
Keith Trask Jörg Friedrich Narmontas
Leslie O'Connell Dietmar Schiller Semin
Brett Hollister Klaus-Dieter Ludwig Nigegorodov
1982 Luzern (sui) East Germany Czechoslovakia USA
Thomas Greiner Vojtech Caska Andrew Hancock Sudduth
Hans Sennewald Josef Nestický Altekruse
Ulrich Kons Kabrhel Earl Frederick Borchert
Ulrich Diessner Karel Neffe Everett
Andreas Gregor Jirí Ptak Robert Jaugstetter
1981 München (frg) East Germany USA Soviet Union
Dietmar Schiller Andrew Hancock Sudduth Omelyanovich
Jörg Friedrich Woodman Dimant Krisanis
Bernd Niesecke Everett Dzintars Krisanis
Harald Jährling Earl Frederick Borchert Zorzas Tikmers
Klaus-Dieter Ludwig Robert Jaugstetter Juris Bersins
1979 Bled (yug) East Germany Soviet Union West Germany
Ulrich Diessner Arturs Garonaskis Görlich
Walter Diessner Dimant Krisanis Frank Schütze
Jens Doberschütz Dzintars Krisanis Wolfgang Thiem
Bernd Schlufter Zorzas Tikmers Oschlies
Werner Juris Bersins Klein
1978 Karapiro (nzl) East Germany West Germany Bulgaria
Ulrich Diessner Oschlies Ivan Botev
Gottfried Döhn Wolfgang Thiem Markov
Walter Diessner Frank Schütze Rimen Christov
Dieter Wendisch Konertz Zvetan Petkov
Andreas Gregor Sassenbach Nenko Dobrev
1977 Amsterdam (ned) East Germany West Germany Bulgaria
Ulrich Diessner Meyer Ivan Botev
Gottfried Döhn Frank Schütze Markov
Walter Diessner Wolfgang Thiem Rimen Christov
Dieter Wendisch Konertz Zvetan Petkov
Andreas Gregor Sassenbach Nenko Dobrev
1975 Nottingham (gbr) Soviet Union East Germany West Germany
Vladimir Yzhinov Andreas Schulz Hans-Johann Färber
Nikolay Ivanov Rüdiger Kunze Ralph Kubail
Aleksandr Sema Walter Diessner Knief
Aleksandr Klepikov Ulrich Diessner Peter Niehusen
Aleksandr Lukyanov Wolfgang Gross Hartmut Wenzel
1974 Luzern (sui) East Germany Soviet Union West Germany
Andreas Schulz Moskovsky Hans-Johann Färber
Rüdiger Kunze Plyuzhkin Ralph Kuball
Ulrich Diessner Vassiliev Peter-Michael Kolbe
Walter Diessner Nemtyrev Peter Niehusen
Wolfgang Gross Igor Rudakov Uwe Benter
1970 St. Catharines (can) West Germany East Germany Norway
Peter Berger Bernd Meerbach Alf Hansen
Hans-Johann Färber Rolf Zimmermann Finn Tveter
Gerhard Auer Jochen Mietzner Tom Welo
Alois Bierl Karl-Heinz Prudöhl Peter Waerness
Stefan Voncken Karl-Heinz Danielowski Finn Aronsen
1966 Bled (yug) East Germany Soviet Union Yugoslavia
Hänno Melzer Anatoly Tkatzhuk Boris Ercegovic
Horst Bagdonat Vitaly Kurdsenko Predrag Savic
Helmut Hänsel Boris Kusmin Ivo Juginovic
Karl-Heinz Gzeschuchna Vladimir Yevsyeyev Frane Kazija
Klaus-Dieter Ludwig Anatoly Losgin Ljubomir Curovic
1962 Luzern (sui) West Germany France Soviet Union
Bernd-Jürgen Marschner Jean Ledoux Boris Fyodorov
Peter Neusel Emile Clerc Yuri Suslin
Bernhard Britting André Sloth Yuri Tyukalov
Manfred Ross Pierre Maddaloni Anatoly Fyodorov
Jürgen Ölke Alain Bouffard Igor Rudakov