Football
Men: Soviet Union: Cup
Year
1992 Spartak Moskva CSKA Moskva Lokomotiv Moskva
Pamir Dushanbe
1991 CSKA Moskva Torpedo Moskva Ararat Yerevan
Lokomotiv Moskva
1990 Dynamo Kyiv Lokomotiv Moskva CSKA Moskva
Dynamo Moskva
1989 Dnipro Dnipropetrovsk Torpedo Moskva Dynamo Kyiv
Dynamo Tbilisi
1988 Metalist Kharkiv Torpedo Moskva Dnipro Dnipropetrovsk
Zalgiris Vilnius
1987 Dynamo Kyiv Dynamo Minsk Dynamo Moskva
Tavriya Simferopol
1986 Torpedo Moskva Shakhtyor Donetsk Spartak Moskva
Zenit Leningrad
1985 Dynamo Kyiv Shakhtyor Donetsk Iskra Smolensk
Zenit Leningrad
1984 Dynamo Moskva Zenit Leningrad Dynamo Minsk
Fakel Voronezh
1983 Shakhtyor Donetsk Metalist Kharkiv CSKA Moskva
Zenit Leningrad
1982 Dynamo Kyiv Torpedo Moskva Dnipro Dnipropetrovsk
Dynamo Tbilisi
1981 SKA Rostov Spartak Moskva Dynamo Moskva
Metalist Kharkiv
1980 Shakhtyor Donetsk Dynamo Tbilisi Dynamo Kyiv
Spartak Moskva
1979 Dynamo Tbilisi Dynamo Moskva CSKA Moskva
Karpaty Lviv
1978 Dynamo Kyiv Shakhtyor Donetsk Lokomotiv Moskva
Torpedo Moskva
1977 Dynamo Moskva Torpedo Moskva Zarya Voroshilovgrad
Zenit Leningrad
1976 Dynamo Tbilisi Ararat Yerevan Dnipro Dnipropetrovsk
Shakhtyor Donetsk
1975 Ararat Yerevan Zarya Voroshilovgrad CSKA Moskva
Dynamo Tbilisi
1974 Dynamo Kyiv Zarya Voroshilovgrad Dynamo Tbilisi
Shakhtyor Donetsk
1973 Ararat Yerevan Dynamo Kyiv Dnipro Dnipropetrovsk
Dynamo Moskva
1972 Torpedo Moskva Spartak Moskva CSKA Moskva
Karpaty Lviv
1971 Spartak Moskva SKA Rostov Neftchi Baku
Torpedo Moskva
1970 Dynamo Moskva Dynamo Tbilisi Dynamo Kyiv
Neftchi Baku
1969 Karpaty Lviv SKA Rostov CSKA Moskva
Sudostroitel Nikolayev
1968 Torpedo Moskva Pakhtakor Toshkent Neftchi Baku
Shakhtyor Donetsk
1967 Dynamo Moskva CSKA Moskva Neftyanik Baku
Sokol Saratov
1966 Dynamo Kyiv Torpedo Moskva Chornomorets Odesa
Dynamo Minsk
1965 Spartak Moskva Dynamo Minsk Dynamo Tbilisi
Krylya Sovetov Kuybyshev
1964 Dynamo Kyiv Krylya Sovetov Kuybyshev Dynamo Moskva
Spartak Moskva
1963 Spartak Moskva Shakhtyor Donetsk Dynamo Moskva
Qayrat Almaty
1962 Shakhtyor Donetsk Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo Dynamo Moskva
Spartak Yerevan
1961 Shakhtyor Stalino Torpedo Moskva Admiralteets Leningrad
Zenit Leningrad
1960 Torpedo Moskva Dynamo Tbilisi Shakhtyor Stalino
SKA Odesa
1958 Spartak Moskva Torpedo Moskva Dynamo Moskva
Lokomotiv Moskva
1957 Lokomotiv Moskva Spartak Moskva CSK MO Moskva
Torpedo Moskva
1955 CDSA Moskva Dynamo Moskva Lokomotiv Moskva
Spartak Moskva
1954 Dynamo Kyiv Spartak Yerevan Metallurg Dnipropetrovsk
Zenit Leningrad
1953 Dynamo Moskva Zenit Kuybyshev Lokomotiv Moskva
Shakhtyor Stalino
1952 Torpedo Moskva Spartak Moskva DO Kyiv
Dynamo Leningrad
1951 CDSA Moskva Komanda Gorod Kalinin Shakhtyor Stalino
VVS Moskva
1950 Spartak Moskva Dynamo Moskva CDKA Moskva
Krylya Sovetov Kuybyshev
1949 Torpedo Moskva Dynamo Moskva CDKA Moskva
Spartak Moskva
1948 CDKA Moskva Spartak Moskva Dynamo Moskva
Dynamo Tbilisi
1947 Spartak Moskva Torpedo Moskva CDKA Moskva
Dynamo Leningrad
1946 Spartak Moskva Dynamo Tbilisi Dynamo Kyiv
Torpedo Moskva
1945 CDKA Moskva Dynamo Moskva Traktor Stalingrad
Zenit Leningrad
1944 Zenit Leningrad CDKA Moskva Spartak Moskva
Torpedo Moskva
1939 Spartak Moskva Stalinets Leningrad Dynamo Tbilisi
Dynamo Toshkent
1938 Spartak Moskva Elektrik Leningrad Dynamo Leningrad
Dynamo Tbilisi
1937 Dynamo Moskva Dynamo Tbilisi CDKA Moskva
Lokomotiv Moskva
1936 Lokomotiv Moskva Dynamo Tbilisi Krasnaya Zarya Leningrad
Krasnoye Znamya Noginsk