Biathlon
World Championships

Men: 4 x 7.5 km Relay

Year Location
2013 Nové Mesto (cze)
2012 Ruhpolding (ger) Norway France Germany
Ole Einar Bjørndalen Jean-Guillaume Beatrix Simon Schempp
Rune Brattsveen Simon Fourcade Andreas Birnbacher
Tarjei Bø Alexis Boeuf Michael Greis
Emil Hegle Svendsen Martin Fourcade Arnd Pfeiffer
2011 Khanty-Mansiysk (rus) Norway Russia Ukraine
Ole Einar Bjørndalen Anton Shipulin Oleksandr Bilanenko
Alexander Os Evgeny Ustyugov Andriy Deryzemlya
Emil Hegle Svendsen Maksim Maksimov Sergiy Semenov
Tarjei Bø Ivan Cherezov Sergey Sednev
2009 Pyeongchang (kor) Norway Austria Germany
Emil Hegle Svendsen Daniel Mesotitsch Michael Rösch
Lars Berger Simon Eder Christoph Stephan
Halvard Hanevold Dominik Landertinger Arnd Pfeiffer
Ole Einar Bjørndalen Christoph Sumann Michael Greis
2008 Östersund (swe) Russia Norway Germany
Ivan Cherezov Emil Hegle Svendsen Michael Rösch
Nikolay Kruglov Rune Bratsveen Alexander Wolf
Dmitry Yaroshenko Halvard Hanevold Andreas Birnbacher
Maksim Chudov Ole Einar Bjørndalen Michael Greis
2007 Antholz (ita) Russia Norway Germany
Ivan Cherezov Halvard Hanevold Ricco Gross
Maksim Chudov Lars Berger Michael Rösch
Dmitry Yaroshenko Frode Andresen Sven Fischer
Nikolay Kruglov Ole Einar Bjørndalen Michael Greis
2005 Hochfilzen (aut) Norway Russia Austria
Halvard Hanevold Sergey Rozhkov Daniel Mesotitsch
Stian Eckhoff Nikolay Kruglov Friedrich Pinter
Egil Gjelland Pavel Rostovtsev Wolfgang Rottmann
Ole Einar Bjørndalen Sergey Chepikov Christoph Sumann
2004 Oberhof (ger) Germany Norway France
Frank Luck Halvard Hanevold Ferreol Cannard
Ricco Gross Lars Berger Vincent Defrasne
Sven Fischer Egil Gjelland Julien Robert
Michael Greis Ole Einar Bjørndalen Raphaël Poirée
2003 Khanty-Mansiysk (rus) Germany Russia Belarus
Peter Sendel Viktor Maygurov Aleksey Aidarov
Sven Fischer Pavel Rostovtsev Vladimir Dratchev
Ricco Gross Sergey Rozhkov Rustam Valiullin
Frank Luck Sergey Chepikov Oleg Ryzhenkov
2001 Pokljuka (slo) France Belarus Norway
Gilles Marguet Aleksey Aidarov Egil Gjelland
Vincent Defrasne Aleksandr Syman Frode Andresen
Julien Robert Oleg Ryzhenkov Halvard Hanevold
Raphaël Poirée Vadim Sashurin Ole Einar Bjørndalen
2000 Lahti (fin) Russia Norway Germany
Viktor Maygurov Egil Gjelland Frank Luck
Sergey Rozhkov Frode Andresen Peter Sendel
Vladimir Drachev Halvard Hanevold Sven Fischer
Pavel Rostovtsev Ole Einar Bjørndalen Ricco Gross
1999 Kontiolahti (fin) Belarus Russia Norway
Aleksey Aidarov Viktor Maygurov Halvard Hanevold
Petr Ivashko Vladimir Drachev Dag Bjørndalen
Vadim Sashurin Sergey Rozhkov Frode Andresen
Oleg Ryzhenkov Pavel Rostovtsev Ole Einar Bjørndalen
1997 Brezno-Osrblie (svk) Germany Norway Italy
Ricco Gross Egil Gjelland René Catarinussi
Peter Sendel Jon Åge Tyldum Wilfried Pallhuber
Sven Fischer Dag Bjørndalen Patrick Favre
Frank Luck Ole Einar Bjørndalen Pier Alberto Carrara
1996 Ruhpolding (ger) Russia Germany Belarus
Viktor Maygurov Ricco Gross Aleksey Aidarov
Vladimir Drachev Peter Sendel Oleg Ryzhenkov
Sergey Tarasov Frank Luck Vadim Sashurin
Aleksey Kobelev Sven Fischer Aleksandr Popov
1995 Antholz (ita) Germany France Belarus
Ricco Gross Lionel Laurent Igor Khokhryakov
Mark Kirchner Patrice Bailly-Salins Aleksandr Popov
Frank Luck Thierry Dusserre Oleg Ryzhenkov
Sven Fischer Hervé Flandin Vadim Sashurin
1993 Borovec (bul) Italy Russia Germany
Wilfried Pallhuber Valery Medvedtsev Sven Fischer
Johann Passler Valery Kirienko Frank Luck
Pier Alberto Carrara Sergey Tarasov Mark Kirchner
Andreas Zingerle Sergey Chepikov Jens Steinigen
1991 Lahti (fin) Germany Soviet Union Norway
Ricco Gross Yury Kashkarov Geir Einang
Frank Luck Aleksandr Popov Eirik Kvalfoss
Mark Kirchner Sergey Tarasov Jon Åge Tyldum
Fritz Fischer Sergey Chepikov Gisle Fenne
1990 Kontiolahti (fin) Italy France East Germany
Pier Alberto Carrara Xavier Blond Frank Luck
Wilfried Pallhuber Thierry Gerbier André Sehmisch
Johann Passler Christian Dumont Mark Kirchner
Andreas Zingerle Hervé Flandin Birk Anders
1989 Freistritz (aut) East Germany Soviet Union Norway
Frank Luck Yury Kashkarov Geir Einang
André Sehmisch Sergey Chepikov Sylfest Glimsdal
Frank-Peter Rötsch Aleksandr Popov Gisle Fenne
Birk Anders Sergey Bulygin Eirik Kvalfoss
1987 Lake Placid (usa) East Germany Soviet Union West Germany
Jürgen Wirth Dmitry Vasilyev Ernst Reiter
Frank-Peter Rötsch Aleksandr Popov Herbert Fritzenwenger
Mathias Jacob Yury Kashkarov Peter Angerer
André Sehmisch Valery Medvedtsev Fritz Fischer
1986 Oslo (nor) Soviet Union East Germany Italy
Dmitry Vasilyev Jürgen Wirth Werner Kiem
Yury Kashkarov Frank-Peter Rötsch Gottlieb Taschler
Vadlery Medvedtsev Mathias Jacob Johann Passler
Sergey Bulygin André Sehmisch Andreas Zingerle
1985 Ruhpolding (frg) Soviet Union East Germany West Germany
Yury Kashkarov André Sehmisch Herbert Fritzenwenger
Algimantas Zhalna Mathias Jacob Walter Pichler
Andrey Zenkov Ralf Göthel Peter Angerer
Sergey Bulygin Frank-Peter Rötsch Fritz Fischer
1983 Antholz (ita) Soviet Union East Germany Norway
Sergey Bulygin Mathias Jung Øyvind Nerhagen
Algimantas Zhalna Frank-Peter Rötsch Kjell Søbak
Yury Kashkarov Frank Ullrich Eirik Kvalfoss
Petr Miloradov Mathias Jacob Odd Lirhus
1982 Minsk (urs) East Germany Norway Soviet Union
Mathias Jung Eirik Kvalfoss Vladimir Alikin
Mathias Jacob Kjell Søbak Vladimir Barnashov
Frank Ullrich Rolf Storsveen Viktor Semyonov
Bernd Helmich Odd Lirhus Anatoly Alyabyev
1981 Lahti (fin) East Germany West Germany Soviet Union
Mathias Jung Franz Bernreiter Vladimir Alikin
Mathias Jacob Andreas Schweiger Vladimir Barnashov
Frank Ullrich Peter Angerer Vladimir Gavrikov
Eberhard Rösch Fritz Fischer Anatoly Alyabyev
1979 Ruhpolding (frg) East Germany Finland Soviet Union
Manfred Beer Simo Halonen Vladimir Alikin
Klaus Siebert Erkki Antila Vladimir Barnashov
Frank Ullrich Raimo Seppänen Nikolay Kruglov
Eberhard Rösch Heikki Ikola Aleksandr Tikhonov
1978 Hochfilzen (aut) East Germany Norway West Germany
Manfred Beer Tor Svendsberget Heinrich Mehringer
Klaus Siebert Roar Nilsen Hans Estner
Frank Ullrich Odd Lirhus Andreas Schweiger
Eberhard Rösch Sigleif Johansen Gerhard Winkler
1977 Lillehammer (nor) Soviet Union Finland East Germany
Aleksandr Yelizarov Erkki Antila Manfred Beer
Aleksandr Ushakov Raime Seppänen Klaus Siebert
Nikolay Kruglov Simo Halonen Frank Ullrich
Aleksandr Tikhonov Heikki Ikola Manfred Geyer
1975 Antholz (ita) Finland Soviet Union Poland
Carl-Henrik Flöjt Aleksandr Ushakov Jan Szpunar
Simo Halonen Aleksandr Yelizarov Andrzej Rapacz
Jyhani Suutarinen Aleksandr Tikhonov Ludwig Zieba
Heikki Ikola Nikolay Kruglov Wojciech Truchan
1974 Minsk (sov) Soviet Union Finland Norway
Aleksandr Ushakov Simo Halonen Terje Hanssen
Aleksandr Tihonov Carl-Henrik Flöjt Kåre Hovda
Yury Kolmakov Juhani Suutarinen Kjell Hovda
Nikolay Kruglov Heikki Ikola Tor Svendsberget
1973 Lake Placid (usa) Soviet Union Norway East Germany
Gennady Kovalyev Kjell Hovda Dieter Speer
Rinat Safin Esten Gjelten Manfred Geyer
Yury Kolmakov Ragnar Tveiten Herbert Wiegand
Aleksandr Tikhonov Tor Svendsberget Günther Bartnick
1971 Hämeenlinna (fin) Soviet Union Norway Poland
Aleksandr Tikhonov Tor Svendsberget Jozef Roczak
Nazim Mukhitov Ragnar Tveiten Andrzej Rapacz
Rinat Safin Magnar Solbert Alexander Klima
Viktor Mamatov Iva Norkild Jozef Stopka
1970 Östersund (swe) Soviet Union Norway East Germany
Aleksandr Tikhonov Ragnar Tveiten Hans-Günther Jahn
Rinat Safin Tor Svendsberget Hans-Jörg Knauthe
Aleksandr Ushakov Magnar Solberg Dieter Speer
Viktor Mamatov Esten Gjelten Horst Koschka
1969 Zakopane (pol) Soviet Union Norway Finland
Aleksandr Tikhonov Ragnar Tveiten Kalevi Vehäkyla
Viktor Mamatov Esten Gjelten Esko Marttinen
Vladimir Gudarzev Jon Istad Mauno Peltonen
Rinat Safin Magnar Solberg Mauri Röppanen
1967 Altenberg (gdr) Norway Soviet Union Sweden
Ola Wærhaug Aleksandr Tikhonov Sture Ohlin
Olav Jordet Nikolay Puzanov Tore Eriksson
Jon Istad Rinat Safin Olle Petrusson
Ragnar Tveiten Viktor Mamatov Holmfried Olsson
1966 Garmisch-Partenk. (frg) Norway Poland Sweden
Ivar Norkild Jozef Rubis Sture Ohlin
Olaf Jordet Stanislav Lucaztzyk Olle Petrusson
Jon istad Stanislav Szczepaniak Tore Eriksson
Ragnar Tveiten Josef Sobczak-Gasienica Holmfried Olsson

Notes:
2000: Due to strong snowfall cancelled and moved from Oslo (nor) to Lahti (fin).
1990: Due to thaw moved from Minsk (urs) to Oslo (nor), subsequently due to fog moved to Kontiolahti (fin).